Co pro mě znamená úspěch?

Hned na úvod vás vyzvu, abyste u sebe popřemýšleli, co je podle vás úspěch. Jaké je to vaše měřítko úspěšného člověka. Má skvělou kariéru, plno peněz a nemovitostí, případně je slavný? Nebo je to ten, který postavil dům a založil si velkou rodinu? Nebo ten, co se vykašlal na všechna měřítka společnosti a je pánem svého osudu, času a jednoduše dělá co ho baví?

Já jsem nad tímto přemýšlela poslední měsíce hooodně do hloubky. Co pro mě znamená úspěch, protože ruku na srdce, každý ve skrytu duše toužíme být úspěšní a je s tím spojeno i naše osobní štěstí.

A víte k čemu jsem se dopracovala a co je ta meta pro mě? Už nepotřebuji mít všechny ty kabelky z posledních kolekcí od věhlasných návrhářů, nemusím být ani u všech mých čtenářů a diváků oblíbená, ani se hnát za růstem lajků na sociálních sítích, ten pravý úspěch je pro mě někde jinde.

Nedávno jsem točila video a řekla jsem tam jednu věc. „Mám vše, po čem jsem kdy toužila.“ A myslela jsem to zcela vážně. (Nové cíle si dávám stále, ale moje dětské sny se mi vyplnily na 1000%). Na to se pod videem objevil zajímavý komentář, podle kterého jsem právě usoudila, že každý máme ty měřítka jinde. A já jsem za to ráda, že to každý vnímáme jinak, nemusíme si ve všem notovat. Je to v pořádku, že někdo má ty materiální mety a někdo spíš ty duchovnější, nebo něco mezi tím. Já neobdivuji lidi za to, že sice mají dům, ale na hypotéku, že jezdí v luxusním autě, ale je na leasing, ani za to, že žijí v několikaletém vztahu, který se naoko tváří šťastný, ale vlastně si doma ani nemají s partnerem co říct, ani za to, že mají doma perfektně uklizenou domácnost a jsou dokonalé mámy, které se vzdaly svého osobního života pro dítě, ani ty, co jejichž denní náplní je nakupovat na Pařížské. Toto jsou právě věci, kterých jsem se dobrovolně vzdala a zaměřila jsem se spíš na dosažení něčeho jiného.

Vzdala jsem se jich na úkor sebe. Na úkor mého osobního štěstí. A to je pro mě ten velký úspěch. Být sama se sebou v harmonii. Dělat to, v čem souzním s mojí duší, být sama sobě tím nejlepším přítelem. Vědět, kam mířím, po čem skutečně toužím a co mě naplňuje. Možná se vám to zda triviální, ale mně to trvalo většinu života, než jsem k tomu dospěla.

Co tedy pro mě znamená úspěch?

 • Být v pravdě sama se sebou – nedělat věci, které jsou mi proti srsti
 • Mít kolem sebe lidi, kteří to se mnou myslí upřímně, přejí mi štěstí a zajímá je, jak se cítím
 • Mít se s kým radovat
 • Být tu pro moje děti, když mě potřebují
 • Být pánem svého času – vyplnit ho činnostmi, které mě naplňují a baví
 • Žít v hojnosti podle svých potřeb (né měřítek společnosti) – jíst kvalitní jídlo, nosit hezké oblečení a bydlet na pěkném místě, dovolit si cestovat a podnikat různé aktivity bez finanční tísně
 • Svobodně se vyjadřovat beze strachů, co si pomyslí ostatní
 • Mít možnost pomáhat ostatním.
 • V týdnu nepracovat, aniž bych si musela brát dovolenou. A třeba se celý den lelkovat v houpací síti.
 • Být pánem svých myšlenek a emocí
 • Odpustit všem a odprostit se od všech křivd a přijmout lidi kolem sebe i s jejich „chybami“
 • Mít radost z obyčejných dní (i těch deštivých)
 • Žít život bez lpění na ostatních a věcech kolem mě

A tak dále.. určitě by se ještě plno věcí našlo. Ale toto jsou věci, díky kterým si žiju život podle svých pravidel a v radostném naplnění, to je pro mě úspěch. Ne mít, ale žít: umět se zastavit a podívat se, kam jsem už došla, co jsem se díky velkým životním lekcím naučila a co už mám. A pak už jen děkovat.

POŘIĎTE SI PODOBNÉ KOUSKY Z OUTFITU:

Follow:

4 Komentáře

 1. Janka Bianka
  28. 11. 2019 / 8:52

  Máš úplnú pravdu, podľa mňa je úspech tiež skôr v nemateriálnych veciach. Pre mňa je to mať zdravé a pekné vzťahy v každej oblasti, môcť pomáhať druhým. V podstate dosť podobné veci no rozhodne sú pre mňa medziľudské vzťahy to najpodstatnejšie. Neviem síce ako niektorí ľudi, ktorí sú kvázi sami môžu mať niekoho s kým sa radovať, no inak súhlasím.

 2. JItka
  1. 1. 2020 / 8:23

  Je příjemné vidět, že jsi se tímto směrem vydala a přehodnotila svoje hodnoty, ovšem v jednom ti musím odporovat, a sice v tom, že ne každý si může přát to, co si přeješ ty a očekávat splnění, i kdyby pro to dělal vše. Občas jsou prostě na světě omezení, která nejdou překonat. Vím, že mi budeš odporovat. Asi bych se musela rozepsat o situacích, které jsem viděla, ale nevím, jestli si to můžu zde dovolovit ….

  • Alice
   Autor
   6. 1. 2020 / 16:30

   Milá JItko, samozřejmě na to můžeme mít každá jiný názor, ale jelikož se velmi do hlouby zajímám, jak se nám různé věci v životě dějí a proč, tak taky vím, že vše si ovlivňujeme sami. Ale většinou nevědomky. Když změníme nevědomí a myšlení, zařídíme si v životě vše, tak jak chceme.

 3. ela
  14. 4. 2020 / 19:29

  je-li člověk spokojený sám se sebou a se svým životem, teprve potom může tu vnitřní radost předávat dál, takže sebeláska není vůbec marnotratná věc, je klíčová 😉
  závidím ti, žes došla k činnosti, která tě baví i živí zároveň. po takové já teprve pátrám, nicméně jsem alespoň vykročila správným směrem: hledám, a zjišťuji, co by pro mě bylo TO, co by mě naplňovalo, dávalo mi smysl a bavilo mě to a zároveň živilo a kvůli čemu bych nechodila do práce za trest. a až to najdu a začnu se v tom realizovat, pak i pro mě to bude úspěch! mezitím si užívám jiných osobních úspěchů a splněných přání, ke kterým jsem si došla a jelikož se brzy chystám na mateřskou, mám na pár let náplň svých dnů jasnou, takže mezitím si můžu přemýšlet o tom, co potom dál 🙂
  p.s. omlouvám se za dnešní komentářový spamming, ale tvůj blog mě moc baví číst. taky blog mám, ale už nějakou dobu neaktivní, což se doufám brzy zase změní.