Proč je v pořádku chtít víc

Asi si říkáte, že po těch všech článcích typu, jak se nestresovat a být vděční za cokoliv, je tento nadpis trochu mimo. Po tom, jak vám tady neustále dokola říkám, že šťastné můžete být už právě teď a nemusíte lpět na nějakých věcech. Ano, to vše je pravda. Ale pravda také je, že můžete chtít velké věci, splnit si nepředstavitelné cíle a mít ve svém životě opravdu, co chcete. Protože jen my si v hlavě dáváme hranice, co je pro nás dost, jaký je náš standard a naopak, co je naprosto nedosažitelné a horní strop, co nikdy mít nebudeme. To my si říkáme: „No tak na to nemám. To se mi nikdy nesplní. To si nemůžu dovolit. Prosim tě, vrať se na zem, víš kde žiju? Podívej se na moji výplatu. Teď stavím barák, takže na dovolenou pojedu až za 5 let. Jsem na mateřské, nemůžu si vyskakovat.“ Vypustili jste to už někdy z úst? Tak se nedivte, že to tak i máte. Vesmír (život či jak tomu chcete říkat) hranice nemá. Říká se, že cokoliv si dokážete představit, můžete i uskutečnit, nebo mít.

Já jsem už dávno pochopila, že na nějakých věcech se šetřit opravdu nevyplatí a ráda si dopřeju kvalitu, i když stojí asi trochu více. Toto uvažování se mi vyplatilo nesčetněkrát. Prostě na sobě nehodlám šetřit a chci mít v mých měřítkách to nejlepší (no jo no, v Gallup testech mi taky vyšlo, že jsem maximalista hehe). A víte, co je na tom skvělé, že ono to ve finále ani není dražší, než když si budu dopřávat průměr, nebo podprůměr.

Ano, průměrné věci jsou sice levnější, ale konec konců mi nevydrží tak dlouho, něco se mi na nich nelíbí a musím dělat kompromisy, nemám z nich takovou radost a nedělá mi pak problém si pořídit další průměrnou „levnou“ věc. A když to sečtu, tak radost z ní mám takovou přiměřenou, žádný úlet a celkově mě tak levno nepřijde. Když si ale pořídím tu echt věc, po které taaaak toužím a která je naprosto dokonalá a vydrží mi léta, raduji se pokaždé, co ji používám/ nosím a prostě si ji úžívám neustále. Pocit radosti je stále vysoký. A proto mi stačí tato věc pouze jedna. Finančně pak vyjde stejně jako několik průměrných věcí, ze kterých mám ovšem i průměrnou radost.

Připlatit si a opravdu nehledět na cenu se mi vyplatilo tento rok několikrát. Když jsem pro vás dělala trička ke Dni maminek, vybrala jsem snad ta nejdražší trička v nabídce, protože byla i nejkvalitnější a bylo mi jedno, že asi na nich méně vydělám. Chtěla jsem, abyste měly něco pořádného. To se mi vyplatilo, trička jste si objednaly znovu, protože jste věděly, že nejsou žádný aušus a doporučily jste je i kamarádkám.

Když jsem si hledala bydlení, sepsala jsem si požadavky, které byt musí mít a nehodlala jsem z nich slevovat, věděla jsem, že příjemné bydlení je pro můj spokojený život základ. Ano, nájem levný nemám, ale já si řekla, že si zvládnu vydělat levou zadní mnohem více a komfort je pro mě důležitější. Vyplatilo se a splnilo. Bydlí se mi úžasně a nájem platím úplně lehce. Jsem sama sobě vděčná, že jsem nepodlehla pochybnostem a stála si za svými nároky.

Když jsem našla svojí koučku, která mě na cestě osobního rozvoje posunula vyloženě mílovými kroky, byla snad nejdražší ze všech. Ale její zkušenosti a životní příběh mě přesvědčil, že bude fakt dobrá a na sobě jsem šetřit nechtěla. Vyplatilo se, nevím, jestli někdy jiný by mě dostal tak daleko, a i když z peněz, které jsem ji celkem zaplatila, bych měla velmi slušnou dovolenou, byla to nejlepší investice mého života a nelituji ani jednoho halíře, který jsem jí dala.

Když jsem se rozhodla, že si pořídím pejska, chtěla jsem pouze, aby byl vhodný k dětem a spíš menší, aby mu bylo dobře i ve městě. I jsem uvažovala o nějakém z útulku. Když mi ale do cesty přišel Alvinek, který stál pěknou astronomickou částku, nejdříve mi to vyrazilo dech, ale pak jsem si v hlavě opět zopakovala, že jen já si určuji, co je drahé a co si mohu dovolit a jednoduše jsem si ho povolila mít. Věděla jsem, že z něj budeme mít radost nevyčíslitelnou. Což se také děje. Kolik nám každý den dává lásky a radosti, to se ani nedá popsat. A díky vyšší ceně vím, že má i dobré genetické vybavení, je zdravý a narodil se v dobrých podmínkách.

Když jsem si řekla, že dám po porodech svoje tělo do kondice, našla jsem si snad nejlepší studio v Praze, zaplatila si trenérku a od té doby tam chodím pravidelně. Ano, nejsou tam nejlevnější, ale opravdu velmi dobří a dokázali s mým břichem zázraky, i to, co mi doktor řekl, že bude na operaci, tak se mi díky správnému cvičení samo spravilo. Levnější trenéry nechci.

A tak bych mohla pokračovat donekonečna. Ale pokud mě sledujete déle, asi jste si už zvykly, že kvalita je u mě na prvním místě a jen tak s něčím se nespokojím. (To ale neznamená, že nejsem vděčná za vše, co mám. Děkuji každý den všemu, co mě obklopuje a ve finále vím, že dokážu vyjít s málem. Protože když na to přijde, stejně odejdeme s holým zadkem, takže nemá cenu se za něčím honit a spíš si užívat, to co máme. Chtít s vděčností víc je však v pořádku, život je o růstu.)

Teď si zase dávám do kupy podzimní a zimní šatník a obměňuji svetry (protože ty jsou základ, že? :-p) A víte co? Všechny mám pouze vlněné a nebo kašmírové, umělotinám, ze kterých bude za rok vytahané žmolkové cosi dávám sbohem. Oproti tomu kašmírové svetry, které mám už několikátým rokem a nosím je faaaakt často (prototože jsou mega příjemné a teplé) byste hádali tak týden od jejich pořízení, stále vypadají skvěle. Na těchto věcech prostě nešetřím.

Jeden nový kašmírový rolák mám i na sobě v tomto outfitu, je z toho nejkvalitnějšího kašmíru z e-shopu felipe.cz (čím je jejich kašmír jiný od ostatních levnějších se dočtete třeba tady nebo v tomto článku na mém starém blogu.) Pokud byste do sebe chtěli taky zainvestovat a pořídit si dlouhodobou radost na sebe, mám pro vás do tohoto e-shopu 10% slevu. Použijte kód: ALICE10.

Aby tento článek zase nevyzněl, že pohrdám levnými věcmi… Jde o to, že mě opravdu zajímá kvalita, zajímám se o původ a příběh. Když se mi líbí, cena jde pak stranou. Klidně si pořídím i něco z druhé ruky, vintage, používám i pár produktů z běžné drogerie, protože vím, že jsou dobré a nemusím mít značku, ocením i kvalitní a originální tričko od českého výrobce, domácí marmelády i vajíčka od slepic z vesnice. Když vím, že to stojí za to a moc to nestojí, tak je to samozřejmě situace win-win. Ale myslím, že prostě ty hodnotné věci a služby tu svoji cenu znají, tak proč si za ní hrdě nestát? Z mého pohledu to právě vypovídá o tom, že si jsou si své kvality vědomi a nemají potřebu být levní.

Kdo si to srovná v hlavě a posune svoje hranice ve finančním podvědomí, tomu už nic drahé nepřijde. Určitě se těšte na více příspěvků na toto téma, myslím, že jsou hodně žádané. A ještě jedna rada na závěr. I když nic nemáte, dávejte.. protože, když dáte, ono se to k vám zase vrátí (a často ve větším měřítku). Když bude skrblit a peníze u sebe držet, nečekejte, že vám přijdou do cesty samy. Je to koloběh života a co dáváme, to se nám vrací 🙂

POŘIĎTE SI PODOBNÉ KOUSKY Z OUTFITU:

Follow:
Sdílej

5 Komentáře

 1. 8. 11. 2019 / 6:55

  Ali, ty mi mluvíš z duše:)
  Já to mám ještě pojmenované tak, že když se mi něco nelíbí v šatníku nebo v domácnosti, nemiluju to nebo to není potřebné, tak tomu říkám „bordel“ a musí to z domu:)

  • Alice
   Autor
   8. 11. 2019 / 8:44

   Ano, Juli, v tom jsem taky nekompromisní, když se mi něco nelíbí, posílám pryč, chci se obklopovat pouze příjmenými věcmi. Ale i tak té věci poděkuju, že se mnou nějaký ten čas strávila 🙂

 2. Adéla
  9. 11. 2019 / 17:47

  Díky za inspirativní článek, dříve jsem slyšela jen na výprodeje a slevy a šatník měla přeplněny věcmi, které jsem si na sebe někdy ani nevzala a pak letely z domu. Teď jsem vyměnila kvantitu za kvalitu a cítím se stylovejsi a spokojenější.

  • Děkuji ti za směr
   15. 11. 2019 / 13:21

   Ahoj Alice, sleduji tě už strašně dlouho. Poprvé to bylo před 2 a půl rokem když jsem měla bříško a čekala mojí malou Magdalenku. Mluvila tenkrát o porodu svých dcer, pak jsi mi pomohla s balením do porodnice. Ukázalas mi jak skvěle vypadá IKEA. Mám mastnou pleť a tvé typi mi otevřely obzory. Když jsi začala se seberozvojem. A tvá videa a psaní se začaly ubírat úplně jiným směrem. Byl to pro mě šok a opravdu jsem tě podezírala z toho, že jsi se totálně zbláznila……Ale nezbláznila! Huráá. Mohu ti poděkovat že jsi mě pomalu přivedla na svou cestu. Doma mám dvě knihy od Louise L Hay. Miluj svůj život a nyní čtu knihu Tajemství též zfilmovano,,, a Děkuji za afirmaci DOVOLUJI SI ŽÍT NÁDHERNÝ ŽIVOT. Melu si ji pořád dokolečka. Můj život je nyní lepší, hodně mi tvá moudra a moudra z knih pomáhají. Za krátkou dobu pociťuji mnoho změn v mém životě. A VELICE TI ZA TO DĚKUJI. Přeji krásný den Lenka

   • Alice
    Autor
    15. 11. 2019 / 16:57

    Leni, to je pecka. Toto mě opravdu neuvěřitelně dělá šťastnou, když vidím, že jsem někomu ukázala trošku jiný směr života, šťastnější a naplněnější 🙂 Držím pěsti, ať pozitivní změny jen pokračují! 🙂 Blázen Alice :-))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *