5 nejčastějších chyb ve vztazích

5 nejčastějších chyb ve vztazích

Když v mládí začínáme randit a vstupujeme do prvních vztahů, přijde nám to jako zábava a hra. Je celkem běžné, že v té době zkoušíme, co nám vyhovuje a jaké je to být vedle někoho jiného. K tomu patří i nějaká ta první zklamání a rozchody. Nad tím se nikdo nepozastavuje.

Ale co když k těm neporozuměním ve vztahu dochází i po třicítce, čtyřicítce, padesátce? To jsme se za tu dobu nic nenaučili? To ještě nechápeme, jak fungují vztahy, co potřebuje žena a co muž? A jak to máme učit naše děti? Jsme jejich vzorem.

Jak je vidmo ze společnosti, tak ve vztahové oblasti stále tápeme.

Proč tomu tak je?

Jak to tak bývá, odpověď je ta nejjednodušší. Nikdo nás fungování zdravých vztahů nenaučil. Ani naši mámu, tátu, babičku, prababičku… A když se podíváte do historie vaší rodiny, jak to tam ve vztazích vypadá? Že spolu někdo žije (respektive přežívá) 50 let, ale oba si lezou na nervy, to mi jako vydařený vztah nepřijde. A z těchto případů se máme učit? Takto to má opravdu vypadat?

Pak není divu, že prožíváme jedno zklamání za druhým.

Nevíme ani, jak by měly zdravé a harmonické vztahy vypadat.

V čem lidé v partnerských vztazích nejvíce chybují?

Dělají ze sebe někoho jiného než jsou

Na první schůzce chceme přirozeně toho druhého ohromit, tak taháme nejlepší esa z rukávu. Pokud si na tuto umělou dokonalost však hrajeme déle, začne nás to vyčerpávat, nejsme ve vztahu šťastní a partner nás nikdy nemá šanci poznat. Tím je vztah už předem určen k zániku. Pamatujte, že přirozenost a být sám sebou, včetně nedokonalostí, vyhrává.

Myslí si, že vztah je něco automatického

Uff nejčastější vztahová iluze. Někoho potkám, zamiluji se, tělo je omámené hormony lásky a přijde nám všechno ideální. A myslíme si, že takto to zůstane na věky. Když hormony v těle po čase klesnou, už nesdílíme z partnera takové nadšení a buď se rozejdeme, nebo se zamilujeme jindy, abychom dostali další dávku těchto chemických látek v těle. Jenže skutečná láska vzniká právě při překonávání těch těžších situací. Při zdolávání „vztahových krizí“, konfrontacích a práci na sobě. Jsem přesvědčena, že bez péče o vztah od obou dvou partnerů, brzy zanikne. Je stále potřeba udržovat „oheň“ a projevovat zájem, dělat malé změny a zažívat nové události. Ve stereotypu a bez osobní práce na sobě vztah postupně vymře.

Neznají se

Proč lidé často chtějí partnera, je, že jim má zaplácnout nějaké prázdno v nich samotných. To prázdno je způsobené tím, že já sama vlastně ani nevím, kdo jsem, co chci od života, co mě naplňuje a dělá mě šťastnou. A toto chci teď po partnerovi. Ten si samozřejmě myslí, že je s ním něco špatně, stále něco není dost a vyčerpán pak ze vztahu odejde.

Neví, koho vedle sebe chtějí

Zásadní chyba při hledání partnera na začátku. Bez svého vnitřního resumé, koho vlastně vedle sebe chci, co s nim chci prožívat a jak se s nim chci cítit, budu stále narážet na zklamání. To je jako říct vašemu známému, ať vám donese jakékoliv boty. V lepším případě boty, které se vám budou líbit. Jenže jak ten druhý má vědět, co se vám líbí a na jaké příležitosti boty chcete? Jakou barvu a velikost?

Když vám přinese sněhule o 2 čísla menší, jste otrávené, že toto jste nechtěly a když podruhé donese jehlové podpatky a vy žijete na vesnici, vyhodíte známého i s boty oknem ven. Zuříte, že boty, které vám vyhovují, nemáte a ztratíte touhu ještě nějaké další boty zkoušet a spokojíte se pak s obyčejnými gumáky, které jsou vám navíc volné.

To je tak, když nemáte jasno, s kým vztah chcete prožívat. Buď na protějšek zanevřete, nebo se spokojíte s někým, kdo vám úplně nesedí, ale lepší než být sama.

Opakují vztahové vzorce

To se vracím k naší rodinné historii. Když automaticky jedeme ve schématu, jak vztahy žila máma, jak to bylo doma a co babička s dědou, horko těžko to budu mít jinak. Teď máme dobu, kdy máme jedinečnou možnost tyto zažité, letité avšak toxické vzorce a nastavení změnit. Změnit ve vztahy v lásce, harmonii a pochopení. Vybudovat něco, co jsme doposud nezažili a tím začít psát novou historii pro naše děti. Informace, jak to udělat už máme. Tak se přestaňme vymlouvat a hledat chyby v tom druhém.

Těch důvodů, proč nám vztahy nevycházejí a nemůžeme najít partnera, který by nám vyhovoval je samozřejmě více. Podrobně se o tom budeme bavit v 12 týdenním online programu na získání našeho partnera snů a vybudování harmonického vztahu.

PŘIDEJ SE ZDE

POSLECHNI SI PODCAST

Follow: