Možná tuto hlášku v poslední době čteš a slýcháváš na sociálních sítích více než je zdrávo. Je to už takové nudné nic-neříkající klišé. Co to jako je „si stoupnout do své síly“? „To mám jako zvedat činky a jak jako mám stát? Co to je za kraviny!“
Možná i Tebe napadají tyto otázky a pochybnosti. Co to jako my koučové hlásáme za nesmysly a proč nemluvíme srozumitelným jazykem?
Jenže ono to opravdu takto je. Přesně to, jak stojíme a jakou oporu máme pod nohama, takovou pak máme vnitřní stabilitu a sílu.
Pokud budu stát nejistě, přešlapovat, nebo vyloženě se mi budou klepat kolena, seběvědomí mi to určitě nezajistí.
Když si ale stoupnu pevně a navnímám svůj kontakt se zemí, automaticky do mě proudí i síla a dokážu se lépe sebevyjádřit.
Náš postoj opravdu hodně ovlivňuje to, jak se cítíme a jak si věříme.
A právě tím, že se budeme pravidelně ukotvovat k zemi, můžeme automaticky spouštět v těle jiné emoce. To vše ještě můžu podpořit, když si vizuálně budu představovat, jak stojím ve svém nejvyšším-sebejistém Já.
Tady máš ode mě další 4 TIPY, JAK POSÍLIT SEBEVĚDOMÍ DÍKY PRÁCI S TĚLEM (A MYSLÍ)
1. CHOĎ NABOSO co nejčastěji
Právě přímý kontakt se zemí Tě jednak nabíjí energií (kterou Země vydává) a dále intenzivně cítíš pevnost pod nohama (což některé boty mohou narušit). V zimě a ve městě je samozřejmě nepraktické chodit bez ochrany chodidla, tak bez alternativou může být barefoot obuv.
(Zajímavost: Vědci ověřují s poměrně pozitivními výsledky, že bosá chůze například pomáhá starším lidem zmírňovat projevy Alzheimerovy choroby.)
Chůze naboso nebo s barefoot boty navíc příznivě ovlivňuje chodidlo. Právě nošení nevhodných bot může z dlouhodobého hlediska způsobovat bolesti zad, kloubů, různé deformity nohy, ale také na první pohled nesouvisející problémy jako špatné dýchání, horší cirkulace krve v těle, psychický nerovnováha, vypouklé břicho a mnoho dalšího.
Já sama v létě chodím co nejčastěji naboso na zahradě, loukách a teď na podzim doma. Opravdu se pak cítím lépe. Vedu k tomu i svoje děti, které si venku naprosto přirozeně sundávají boty a chtějí lítat jen tak. A Stelince jsem teď pořídila právě barefoot botičky, jak vidíte i vzhledově atraktivní.
2. UDĚLEJ DENNĚ 10 DŘEPŮ
Právě při tomto silovém cvičení silně zatlačuješ svou vahou chodidla do země a tím automaticky získáváš větší stabilitu ve svých nohách (i těle). Důležité je, abys byla pevně opřená o celá chodidla a efektivnější bude i širší rozestup. Jako bonus budeš mít pevnější zadek a stehna 🙂 Toto cvičení doporučuji ráno, než vyjdeš do „světa“, nebo před nějakou schůzkou. Budeš v sobě více stabilní a budeš se lépe soustředit na konverzaci a svou prezentaci.
3. SPRCHUJ SE STUDENOU VODOU
Otužování má plno zdravotních benefitů, podle vědeckých studií například posiluje imunitu. Ale věděla jsi, že Tě i krásně uzemňuje a ukotvuje v sobě? Pokud začneš být odolná vůči ledové vodě, budeš více odolná vůči dalším externím faktorům a budeš si lépe nastavovat hranice i s ostatními. Důležité ale je dokázat v ledové vodě chvíli setrvat, prodýchávat ji a jako by se odpoutat od nepříjemného chladivého pocitu. Tímto postupně získáváš větší vnitřní stabilitu v sobě.
4. PRACUJ S VIZUALIZACEMI
Právě tím, jak si budeš představovat sebe v plné síle a stabilitě, začne to ovlivňovat i Tvoje chování a rozhodování. Doporučuji si každé ráno udělat vizualizaci, při které si představíš jakoby z Tvých nohou prorůstaly kořeny do země a tam se zachycovaly. Naciť ten pocit pevnosti a stability. Můžeš u toho lehce i podsadit pánev, vtáhnout bříško a otevřít hruď. K tomu si můžeš představovat, jak tuto Tvoji vnitřní sílu vnímají během dne i druzí, respektují Tě a cítíš se hodnotná. Teď jsi v té své plné síle a vstupuješ do svého dne jako sebevědomý člověk.
CVIČENÍ NA ZVÝŠENÍ SEBEVĚDOMÍ EXISTUJE MNOHEM VÍCE A NENÍ TO JEN O PRÁCI S TĚLEM, ALE I S NAŠÍ MYSLÍ A EMOCEMI.
POKUD BY SES O TOM CHTĚLA DOZVĚDĚT VÍCE A NAUČIT SE DALŠÍ TECHNIKY, ZVU TĚ DO MÉ ŠKOLY SEBEVĚDOMÍ.
(Momentálně je pro nové registrace uzavřená, můžeš se ale napsat na waiting list a budeš mezi prvními, které se dozví o jejím znovu-otevření.)
ODKAZY K ČLÁNKU: